Zvířata

Druhy využívaných hřbílek

Jedním z používaných hřbílek je hřbílko plastové. Ta se prodávají i v obchodech s chovatelskými potřebami pro psy. Tato plastová hřbílka moc toho ovšem nevydrží, ale vzato jsou docela odolné proti zaschlému bahnu. Sice se tolik do něj nezakousnou, ale načne zaschlou směs pro pozdější čištění jinými hřbílky či kartáči. Plastové výčnělky se mohou totiž snadno polámat. Manipulace s nimi není ale špatná, samotné očištění takových plastových hřbílek není nic obtížného, stačí vzít nějaký rejžák a dát do horké vody. Takováto hřbílka mohou být vůči lidské ruce lehce nekomfortní, některá mohou mít trochu jiné tvary či velikosti, které by nám nemusely vyhovovat.

Plastové hřbílko

Druhým typem, který se používá nejvíce, je typ gumového hřbílka. Hřbílka z gumy jsou více využívána hlavně pro svoji snadnou uchopitelnost a tvar. Pro koně je i příjemnější a zčásti jsou jím prokrvovány i svaly koně před samotnou jízdou. Každý jezdec, který se chystá jezdit, by měl svého koně tímto hřbílkem řádně vyčistit a měl by si dát záležet. Správná příprava značí spokojeného koně. 

Gumová hřbílka se dají použít i pro očištění již zmíněných hřbílek plastových, nebo je úplně mohou nahradit. Zatímco plastová hřbílka můžeme z naší jezdecké výbavy vypustit, gumové hřbílko nikoliv. Zčásti je toto hřbílko i masážním hřbílkem, ačkoliv samotné pravé masážní hřbílko je daleko lepší, jelikož je pro tyto účely určeno.

Jak již bylo zmíněno masážní hřbílko, je třeba si jej také trochu přiblížit. Masážní hřbílka rozhodně nepoužíváme pro vyčištění srsti koní a zvířat, ale pro to, abychom jim namasírovali například hřbet nebo boky či plece. Je to pomůcka jezdce a člověka, pokud má jeho zvíře ztuhlé svaly.

gumové hřbílko

 

Při čištění hřbílky si musíme dávat pozor na koňskou hlavu. Na očistu hlavy můžeme použít opatrně gumové hřbílko, nesmíme moc tlačit, abychom neporanili koni nějakou z jeho kostí. Stejně tak s opatrností fungujeme i v okolí spodních částí koňských nohou, pro tyto účely existují naprosto jiné pomůcky, kterými koně můžeme připravit na jakoukoliv práci.

Pro koně využijeme spíše uvedené tři druhy hřbílek, než bychom je použili pro psy, kočky nebo krávy. U psů a koček nebo i u krav se dá spatřit využívání plastových hřbílek, které jsou pro tyto účely vhodná.

5/5 - (1 vote)