Aby zvíře nebylo obézní

Pořízení mazlíčka do domácnosti není jednoduché. Chovatel by měl mít správné povědomí o tom, jak zvířátko krmit, čím ho krmit a jak se starat o jeho život. Zdá nepodstatné, co nabídnou psovi nebo kočce k jídlu. Výzkumy prokázaly, že složení jídelníčku u těchto zvířat významně ovlivňuje stav celého zvířecího organismu i jejich délku dožití. Zvířátko loudí o naši stravu, protože strava psů a koček nezná sůl.
malé štěně
Lidé si ale nepřipouštějí, že koření, tuky a další přísady v naší stravě zvířecímu trávicímu traktu velmi škodí. Špatný poměr živin pak ovlivní funkci jater, ledvin, srsti a dalších složek činnosti orgánů zvířete. Nemůžeme si myslet, že vše, co zvířeti chutná, mu také prospívá. I nesprávně použitá speciální strava pro psy a kočky může škodit. Častá je právě obezita zvířat. Bývá to nejčastější zdravotní problém. Více jak polovina mazlíčků má hmotnost vyšší, než je doporučováno veterinárními lékaři. Nadváha může způsobit vážná onemocnění, jako je diabetes, osteoartritida, kardiovaskulární či respirační potíže.

kočka a pes

Důvody obezity zvířat

1/Nepoměr mezi příjmem a přísunem KJ. Zvíře je krmeno více, než dokáže spálit svojí aktivitou.

2/Potřeba živin se mění s věkem zvířete. Starší zvíře je méně aktivní a potřebuje i menší příjem KJ.

3/Některá plemena jsou k nadváze náchylnější.

4/Kastrace zvířete změní spalování živin natolik, že kastrované zvíře snadno ztloustne.

Jak poznat obézní zvíře

–          Zvíře se zdá na první pohled zavalité.

–          Zúžení v pase, které má každé zvířátko, zmizí a zalije se tukem.

–          Žebra jdou špatně nahmatat.

–          Zvíře je líné, má obtíže při pohybu.

–         Přesné zvážení pak řekne plnou pravdu.

Jak živit svého mazlíčka

–          Poraďte se u vašeho veterinárního lékaře.

–          Bývá vhodné nasadit redukční dietu v granulích nebo kapsičkách. Máme záruku, že zvíře dostává všechny potřebné živiny, a přitom není překrmováno.

–          Dávejte zvířeti odměřené dávky, nepřekračujte denní limit.

V dnešní době se již nemusíme bát, že bude zvíře při redukci hladovět. Krmiva jsou vyrobené tak, že zvíře plně zasytí i při sníženém přísunu KJ. Prospějete tak zdraví svého mazlíčka.